Czy można ładować nową baterię przed całkowitym rozładowaniem?
    SQ6GTQ pisze:

    To jak to w końcu jest ? w aku LI-ON można rozładowywać do zera ?


Tomek, co masz na myśli "do zera" ?
- wyłączenie się urządzenia które zasilamy takimi ogniwami?
- czy podłączenie "żarówy" i wydojenie ogniwa do momentu, aż "żarówa" zgaśnie ?

Jeśli to pierwsze, to raczej w baterii pozostanie napięcie bezpieczne, przykład choćby z naszych ręcznych zabawek zasilanych z dedykowanego aku o napięciu nominalnym 7.4V, czyli 2x3.7V ( pełne naładowanie do 8.4V czyli 4.2V na ogniwo)
Nie wiem czy inni zauważyli, ale radia nie da się włączyć jeśli napięcie spadnie do wartości poniżej 6V czyli bezpieczne 3V na ogniwo Li-ion.

"Żarówkowe" zdojenie takich ogniw do zera niestety morduje te źródełka prądu, jeśli zdarzy się takie rozładowanie, należy jak najszybciej uzupełnić prąd w ogniwie.

Warto też wspomnieć, że są ogniwa tzw. "zabezpieczone", które mają w swoim wnętrzu zabudowaną elektronikę odcinającą napięcie zarówno w przypadku spadku napięcia podczas rozładowania i nadmiernego wzrostu napięcia podczas ładowania.
Więc używając nieświadomie takich PROTECTED, może nam się wydawać, że zdoiliśmy ogniwo do końca, a w rzeczywistości została tam bezpieczna zawartość prądu i odpowiedni poziom napięcia.

Najbardziej popularne są oczywiście ogniwa niezabezpieczone i takie na przykład wyciągniemy z laptopowej baterii (elektronika zabezpieczająca jest zazwyczaj zabudowana przy przyłączu prądowym baterii i na ogół zostaje pominięta przy dalszym wykorzystywaniu pozyskanych pakietów ogniw), więc należy ich po prostu używać z głową mając na względzie powyższy artykuł.

Osobiście zaczynam powoli przesiadać się na 18650, bo mają niesamowitą zaletę wagową i cenową w stosunku do posiadanej pojemności, a samochody Tesli zdają się potwierdzać przyszłość tych ogniw pan zielony

http://samochodyelektryczne.org/zdjecia_otwartego_pakietu_akumulatorow_tesla_model_s.htm


  PRZEJDŹ NA FORUM